Geleceğine Güç Kat
TUSAŞ

Bu hikayede, 50 yıldır azimle zafere yürüyen, bu uğurda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan milli savunma sanayiimizin isimli, isimsiz tüm kahramanlarının gece uykusuz göz kapakları, gündüz terden ıslanan el emeği var. İnanç, emek ve başarı bu öykünün baş karakterleridir.

Yıl 1974…. Türkiye için zor yıllardı. Kıbrıs’ta Rum tarafının adada yaşayan Türk halkına uyguladığı sistematik baskı, “Ayşe’yi tatile çıkarmıştı.”

Kıbrıs Barış Harekatı sonucunda milli savunma sanayii alanına uygulanan ambargo neticesinde Türkiye, milli savunma alanındaki çalışmalara hız vermeye başladı.

Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla 28 Haziran 1973 tarihinde kurulan TUSAŞ, atılan bu adımda öncü isimlerden oldu.

Geleceğine Güç Kat

1984 yılında TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türk-ABD ortak yatırım şirketi olarak 25 yıllığına kuruldu.

Kuruluş amacı, Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak F-16 uçaklarının kullanılması kararı ile birlikte F-16 uçağının üretimi, uçak üzerindeki sistemlerin entegrasyonu ve uçuş testlerini yaparak Hava Kuvvetlerine teslim etmek.

Geleceğine Güç Kat

25 yıllık süreç tamamlanmadan, 2005 yılında TAI’nin yabancı hisseleri Türk hissedarlar tarafından satın alınarak şirket yeniden yapılandırıldı.

Geleceğine Güç Kat

TAI ve TUSAŞ birleşerek, TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini genişletti.

Geleceğine Güç Kat

TUSAŞ, Havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumuna geldi.

Geleceğine Güç Kat
Geleceğine Güç Kat

TUSAŞ, ülkemizin beka projesi olan 5’nci nesil uçak Milli Muharip Uçak (MMU) başta olmak üzere ürettiği yerli ve milli ürünler ile Türkiye’nin ve dünyanın savunma alanında  en büyük firması haline geldi.

Geleceğine Güç Kat