?

AN

KA

16 Temmuz 2010 tarihinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde düzenlenen törenle hangardan çıktı.  Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı, İHA Programı, bir geliştirme projesidir.

Program, “Kavramsal Tasarım”, “Ön Tasarım”, “Detay Tasarım ve Geliştirme” ile “Test ve Değerlendirme” safhalarından oluşuyor.

Geliştirme safhası süresince, tüm sistem bileşenlerinin geliştirme/ara yüz/bütünleştirmelerinin gerçekleştirileceği bir Sistem Entegrasyon Laboratuarı (SEL) oluşturuldu.

2011 yılında ilk kez IDEF’te (Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı) sergilendi.

30 Aralık 2010 tarihinden bu yana uçuş testlerine devam edilen ANKA için Ekim 2013’de 10 uçaklık seri üretim sözleşmesi imzalandı.

ANKA-S Projesi’nde çalışmalar başarı ile devam ettirilmekte olup, Şubat 2014 tarihinde Sistem İhtiyaçları Gözden Geçirme toplantısı başarı ile tamamlandı, tasarım aktivitelerine hız verildi.

Paralel olarak yürütülmekte olan Blok B konfigürasyonu kapsamında SAR/ISAR/GMTI radarı entegrasyon faaliyetlerine devam ediliyor. 2014 ikinci yarısından itibaren bu sistemle testler gerçekleştirildi.

2014 yılında ILA Berlin Airshow’da ve Farnborough Airshow’da statik alanda sergilenen ANKA, 2020 yılında 75 bin uçuş saatini tamamladı.