Tesislerimiz

Üretim Tesisleri

KAHRAMANKAZAN TESİSLERİ (MERKEZ YERLEŞKE)

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Tesisleri üretim, idari ve destek tesisleri olarak 296,000 metrekare kapalı olmak üzere, toplam 4 milyon metrekarelik bir alanda konuşlanmıştır.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Tesisleri, üretim tesislerinin yanında yer alan ve 800 konuttan oluşan lojmanları, misafirhanesi, kafeteryası, sağlık merkezi, kreşi, alışveriş merkezi, spor salonu ve piknik alanları ile birlikte 437.000 metrekarenin üzerinde kapalı alandan oluşan büyük bir yerleşkedir.

Yürüttüğü projeler ve yeni yatırımlarıyla ülkemizin yegane havacılık ve uzay merkezi haline gelen Şirketimiz, Kahramankazan-Ankara'da bulunan yüksek teknoloji ürünü makine ve teçhizatla donatılmış modern üretim tesisleri, parça imalatından hava aracı montajı, gelişmiş laboratuar ve test sistemleri, uçuş testleri ve teslimi, tasarım/geliştirme tesis ve atölyeleri ile son derece geniş bir üretim kabiliyetine ve kapsamlı bir tesis ve çevre altyapısına sahiptir.

TUSAŞ-TEKNOKENT BİNALARI

Şirketimiz, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi-Teknokent'te Mart 2003'de başlayan "Ar-Ge" ve "Yazılım" faaliyetlerine hızla devam etmektedir.

ODTÜ Teknokent Savunma Sanayi Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Alt Bölgesi'nde yaklaşık 4000 metrekarelik bir alana kurulu olan TUSAŞ Ar-Ge binaları (Nuri DEMİRAĞ ve Vecihi HÜRKUŞ Binaları) Kasım 2004'de hizmete girmiştir. Her iki binada faaliyetler hâlihazırda yaklaşık 250 kişilik kadroyla yürütülmektedir.

TUSAŞ-BALGAT BİNASI

Balgat'ta, Dışişleri Bakanlığının hemen arkasında, Ziya Bey Cd., 3. Sok, No:16 adresindeki bina Ankara irtibat ofisi olarak kullanılmakta olup; Yönetim Kurulu, şirket yönetimi ve çeşitli bölümlerin toplantı ve iş görüşmeleri bu binada yürütülmektedir.

TUSAŞ-YTÜ TEKNOPARK BİNASI

    

Merkezimiz, Kasım 2017 tarihi itibari ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknoparkta 841 m2 ’lik bir alanda yer almaktadır. Halen kuruluş aşamasında olan TUSAŞ-Yıldız Teknopark Ar-Ge Merkezi, TUSAŞ İstanbul irtibat ofisi olarak da kullanılacak olup, YTÜ bünyesindeki mühendislik öğrencilerine yönelik stajyer mühendislik programına ev sahipliği yapacaktır.

TUSAŞ TEKNOPARK İSTANBUL ŞUBESİ 

Ekim 2017 tarihi itibariyla Sabiha Gökçen Havalimanının yanında bulunan İstanbul Teknoloji Geliştirme Bölgesinde 2341 m2'lik bir alanda kuruldu. TUSAŞ Teknopark İstanbul Şubesinin temel kuruluş amacı, İstanbul'daki üniversiteleri, işgücü potansiyelini ve teknolojik güçleri şirketimizin özgün projelerinde kullanmaktır. TUSAŞ Teknopark İstanbul Şubesinde, Uçak ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun olan yüzü aşkın tasarım mühendisi çalışmaktadır. Bu mühendisler, Ankara'daki merkez yerleşkenin mühendislik problemleri ve iş paketlerine yenilikçi çözümleri ile teknik uzmanlık desteği sağlanmaktadır.

TUSAŞ-İTÜ ARI TEKNOKENT 

İTÜ Arı Teknokent, Nisan 2017 tarihi itibari ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI1 Teknokent binasında 81 m2 ’lik bir ofiste hizmet vermeye başlamıştır.

Mevcut ofise ilaveten yine İTÜ ARI Teknokent bölgesinde 486 m2 ’lik ek binanın restorasyon işlemleri devam etmektedir. Bu bina  İTÜ bünyesindeki mühendislik öğrencilerine yönelik stajyer mühendislik programı için kullanılacak olup ayrıca tasarım ve analiz mühendislik çalışmaları da yapacaktır.

TUSAŞ-ULUDAĞ ÜNİVERİSTESİ AR-GE MERKEZİ

Aralık 2018 tarihi itibari ile Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü içinde bulunan Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesinde 174 m2'lik bir alanda kuruldu. TUSAŞ-Uludağ Üniversitesi Ar-Ge Merkezinin kuruluş amacı; Üniversiteler ve Bursa’daki önemli sanayi kuruluşları ile birlikte ortak Ar-Ge projeleri yürüterek Şirketimizin özgün ürün tasarımında karşılaşılan problemlere çözüm üretmek ve Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Yalova Üniversitesinde eğitim gören başarılı öğrencileri Stajyer Mühendis Programı kapsamında yetiştirip Şirketimize nitelikli eleman kazandırmaktır.

SOSYAL TESİSLER

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Sosyal Tesisleri, Akıncı'daki üretim tesislerimizin yanında 650.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olup, tesislerimizde;
• Çocuk parkları ve açık spor alanlarına sahip 800 adet lojman,
• 160 Yatak kapasiteli, restoran ve konferans salonuna sahip misafirhane,
• Bünyesinde Tüketim Kooperatifi, PTT ve banka şubesi de olan 17 işyerinin bulunduğu alışveriş merkezi,
• Kondisyon merkezi, sauna ve voleybol/basketbol sahası içeren Kapalı Spor Salonu,
• Açık iki adet tenis kortu ile voleybol, basketbol ve futbol sahaları,
• 80.000 metrekare yeşil alana yayılan; içerisinde piknik alanları, suni gölet, yürüyüş parkuru, aletli açık hava spor alanı ve kafeterya bulunan rekreasyon alanı,
• Hobi amaçlı Tarımsal Uğraşı Bahçeleri,
• Cami,
• Kreş ve Anaokulu,
• İlköğretim okulu,
• Lise,

Yer almaktadır.