COVID-19 KAPSAMINDA BİLGİLENDİRME

Değerli Paydaşlarımız,

Dünya havacılık sektörüne yön veren uluslararası iş birlikleri ve ürettiği özgün ürünler ile havacılık sektörünün lider kuruluşu olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Aralık 2019 yılında ilk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve COVID-19 olarak adlandırılan Koronavirüs salgını çok kısa zamanda dünyanın önemli kentlerini de içinde barındıran ülkeleri etkisi altına almayı başardı. Dünyayı tehdit etmeye başladığı ilk zamanlarından bugüne hassasiyet ile şirketimiz tarafından da takip edilen bu salgının ülkemizden bertaraf edilmesi konusunda devletimizin zamanında aldığı tedbirleri kutluyoruz.

Salgının başlangıcından bu yana ilk önlem paketini 9 Mart 2020 tarihinde uygulamaya alan şirketimiz, bugüne kadar olabilecek her türlü ihtimali Sağlık Koordinasyon Kurulu’nda gündeme getirerek; gerek yurt içi gerek yurt dışında olmak üzere tüm organizasyonumuzda iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin en üst seviyede uygulamaları devreye alırken iş sürekliliğimizi sağlamak üzere çeşitli tedbirleri de hayata geçirmektedir. Her zaman olduğu gibi bu zorlu süreçte de iş ortaklarımızın, çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığını en önemli önceliğimiz olarak görüyor, tüm önlemlerimizi bu doğrultuda almaya devam ediyoruz.

İçinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın sağlığını korurken iş sürekliliğimiz adına aldığımız bir çok önlemi de aşağıdaki başlıklar altında yönetmeye devam ediyoruz.

Saygılarımızla,

Türk Havacılık Uzay Sanayii

SAĞLIK ÖNLEMLERİ KOORDİNASYON KURULU
• Genel Müdürümüz önderliğinde, İnsan Kaynakları ile Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanlıklarımız temsilcilerinden oluşan Sağlık Önlemleri Koordinasyon Kurulu'muz kuruldu. Kurulumuz, koronavirüse karşı şirketimiz içerisinde alınması gereken önlemleri belirlemek ve bu salgın hastalıktan korunmamız için birçok uygulamayı hayata geçirdi. Genel Müdürümüz ve kurul üyelerimiz, pandemi dönemi hakkında merak edilenleri de şirketimiz dışında yer alan çalışma arkadaşlarımızın katılımlarıyla gerçekleştirilen canlı yayında cevapladı.
• Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, çalışma arkadaşlarımız ve yakınlarının sağlığının korumak maksadıyla Mart ayının başından itibaren 70’in üzerinde farklı önlem uygulamaya alındı. Süreç boyunca, ilki 9 Mart 2020 tarihinde olmak üzere, toplamda 14 e-posta ile Sağlık Önlemleri Koordinasyon Kurulu tarafından çalışma arkadaşlarımıza bilgi verildi.

HİJYEN VE SOSYAL MESAFE
• Şirketimiz girişlerinde termal kamera kontrol noktaları kuruldu.
• Tesislerimizde dezenfekte çalışmaları başlatılarak, ortak alanlar sıkça temizlendi. Hipokloröz Asit (HOCI) ile ortam dezenfeksiyonu sağlandı. Tüm alanlarda el dezenfektanı montajı yapıldı.
• Çalışma arkadaşlarımız için maske dağıtımı yapılarak birçok alanda dezenfektan sağlandı. Ürün getiren araç sürücüleri için bekleme ve ihtiyaç alanları oluşturuldu.
• Tam boy turnikeler kapatıldı, binalarımızda yer alan kart okuma uygulamamız askıya alındı. Tesislerimiz içerisinde yer alan tüm restoran ve kafeler yemek servislerini askıya alarak, paket servise başladı.
• Kütüphanemiz ile akademi faaliyetlerimize ve posta merkezinden şahsi kargo alışverişine ara verildi. Hobi bahçelerimiz ve spor salonumuz kullanıma kapatıldı. Kreşimiz geçici olarak faaliyetlerini durdurdu.
• Sağlık merkezi acil eylem planı ve triyaj alanı oluşturuldu. 10 Numaralı binada bitişik bulunan sağlık merkezimiz sadece acil vakalar ve iş kazaları için hizmet vermesi, olası vaka durumunda kullanmak üzere sağlık çalışma arkadaşlarımız için KKD temini
yapılması kararlaştırıldı.
• Servislerimizde çalışma arkadaşlarımızın her gün aynı koltukta seyahat etmeye başladı. Servislerimizin doluluk oranı yüzde 50 oranında azaltıldı.
• Ofislerimizin havalandırma sistemlerinden çalışma alanlarına verilen taze hava oranı artırıldı, yemekhanelerimizde kumanya dağıtımına başlandı. Çay ocaklarımızın kullanım süreleri revize edildi, geçici olarak karton bardak kullanımına başlandı. Sigara içme alanlarımız kaldırıldı.
• Hazırlanan afişler ve Cuma Postası aracılığıyla çalışma arkadaşlarımızla en güncel bilgiler ve hastalıktan  korunma yolları paylaşıldı. Kişisel korunma yöntemleri ve hijyen kuralları hakkında çalışma arkadaşlarımıza bilgi verildi.

DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMA SİSTEMİ
• Üretimimizi aksatmayacak ve kalabalık ortam oluşturmayacak şekilde çalışma arkadaşlarımızın A ve B grubu olarak ayrı grup hâlinde çalışmaya başlaması uygun görüldü. Mesai başlangıç saati güncellendi.
• Aynı odada çalışan arkadaşlarımızın sayısı yarıya düşürülerek, arkadaşlarımız arasında bir boş masa bırakılması kararlaştırıldı.
• İş istasyonundaki çalışan arkadaşlarımızın sayısı yarıya düşürüldü.
• Cumartesi ve Pazar günleri sadece güvenlik birimlerinde ve tesislerimizde ihtiyaç duyulan minimum sayıda çalışma arkadaşımızın yer almasına karar verildi.
• Evden çalışmaya olanak tanıyacak altyapının ivedilikle tesis edilmesi kararlaştırıldı.

14 GÜN KURALI
• Tüm yurt dışı seyahatler iptal edildi ve zorunlu haller için yurt dışı seyahatleri Genel Müdürümüzün onayına tabi tutuldu.
• Alınan izin kapsamında yurt dışına çıkan personelin 14 gün süreyle evinde kendini izole etmesine karar verildi. İzole olan çalışma arkadaşlarımız idari izinli sayıldı.
• Eşi/aile ferdi yurt dışından dönmüş olan çalışma arkadaşlarımızın yıllık/ücretsiz izin kullandırılmak üzere 14 gün karantinada kalması uygun görüldü.
• Yabancı uyruklu çalışma arkadaşlarımızın, kendi ülkelerine gitme talepleri durumunda, dönüşlerinde şirketimize girişlerinin 14 gün süreyle ertelenmesine karar verildi.
• Yurt dışından yapılacak zorunlu ziyaretlerde ziyaretçilerimizin tesis alanımıza alınmadan önce mutlaka sağlık merkezimizi ziyaret etmesi gerektiği kararlaştırıldı.
• Yurt içi görevlerin yeniden değerlendirilmesi, şirket içi toplantıların mümkün olduğunca azaltılması, kısa tutulması ve uzaktan toplantı yöntemlerinin tercih edilmesi ve ziyaretçi davetlerinin mümkün olduğunca azaltılması, ertelenemeyen toplantılar için tesislerimizin dışında bulunan B-140 binasında yer alan toplantı salonlarının kullanılması uygun görüldü. Şirketimiz içi/dışı eğitim ve tatbikatlar ertelendi.