16 ÜNİVERSİTE İLE DEV İŞ BİRLİĞİ İMZALANDI

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAS) “Stajyer Mühendis Programı” kapsamında 16 üniversite ile imza töreni düzenleyerek program protokolü imzaladı. Geçtiğimiz aylarda açılan program, yeni mühendisler yetiştirmeyi ve üniversite sanayi işbirlikleri kapsamında yeni yetenekleri eğitimleri sırasında kazandırmayı amaçlıyor. Programda öğrenciler haftada en az 1 gün TUSAS’de burslu stajyer olarak görev alabilecek. TUSAS’deki çalışmaları için de ücret ödenecek.

 

Stajyer Mühendis Programı için 16 üniversitenin katılımı ile Türkiye’nin en önemli işbirliğine imza atan TUSAS, Türkiye Savunma Sanayine doğrudan katkı sağlamak için önemli bir aşama daha kaydetti. TUSAS, mühendislerden en kısa sürede verim alabilmek ve gelecek projelerin gerçekleşmesini sağlamak için Türk üniversitelerden yetişen en parlak öğrencilere ulaşarak üniversiteler ile işbirliğine gitti. Stajyer Mühendislik Programı ile üniversitelerin kapısını çalan TUSAS böylece alanında öne çıkan 16 üniversiteyle protokol imzaladı.

 

Protokol, 13 üniversite rektörü ve TUSAS Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat ve TUSAS Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil arasında imzalanırken, düzenlenen imza törenine YÖK Denetleme Kurulu Üyesi ve Başkan Danışmanı Prof. Dr. Orhan Aydın’da katıldı. İmzalanan protokole ilişkin konuşma yapan Genel Müdür Doç. Dr. Temel Kotil, stajyer mühendis programının önemine vurgu yaptı.

 

Kotil, TUSAS bünyesine kazandırılan stajyer mühendislerin okul ortalamalarının bir hayli yüksek olduğunu belirtirken, yalnızca yüksek notun istihdam standartları için belirleyici olamayabileceğini anlattı. Kotil ayrıca üniversite yıllarında çalışmanın önemine dikkat çekerek, Şirket bünyesinde devam eden projelerin başarısı için istihdam rakamlarının artması gerektiğini belirtti.

 

STAJYER MÜHENDİS PROGRAMI NEDİR?

 

Programa, üniversitelerin 3. veya 4. sınıflarında makine, elektrik-elektronik/haberleşme, havacılık, uçak, uzay, endüstri, bilgisayar, metalürji ve malzeme, kimya, mekatronik mühendisliği başta olmak üzere ihtiyaç duyulan bölümlerden öğrenciler katılabilecek. Stajyer mühendis olarak çalışacak adayların haftada en az 1 tam gün TUSAS'de çalışacak. Şirketin faaliyet göstermediği şehirlerde ise TUSAS mühendisleri üniversitelere giderek öğrencilerle çalışmalar yürütecek. Öğrenciler çalıştıkları süre boyunca üniversiteleri tarafından sigortalanacak, TUSAS’deki çalışmaları için de ücret ödenecek.