TUSAS 41’inci Yılında

 

Cumhuriyet Dönemi'nin en kapsamlı havacılık girişimi, Büyük Önder Atatürk'ün yaklaşık 80 yıl önce belirlemiş olduğu "İstikbal Göklerdedir" vizyonu doğrultusunda ve "kendi uçağını kendin yap" toplumsal motivasyonuyla, 28 Haziran 1973 tarih ve 1784 sayılı kanun çerçevesinde, Türk Uçak Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ) kuruluşu ile başlamıştır.

 

TUSAŞ, Türk Hava Kuvvetleri'nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla seçilen F-16 uçaklarının üretimi, sistem entegrasyonu, uçuş testleri ve teslimatını gerçekleştirmek üzere 1984 yılında Türk-ABD ortak yatırım şirketi olarak TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'yi (TUSAS) kurmuştur.

 

Hedeflenen projelerin tamamlanmasını takiben TUSAŞ, 2005 yılında yabancı ortağın hisselerini de satın alarak bağlı ortaklığı TUSAS ile birleşmiş ve TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. adıyla tek çatı altında milli bir şirket konumuna gelmiştir. Bu kapsamda, Şirketimizin kuruluş tarihi olarak 28 Haziran 1973 kabul edilerek, her yıl 28 Haziran gününün "TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii Günü" olarak kutlanması uygulaması başlatılmıştır.

 

Bugün 41'inci Kuruluş Yıldönümünü idrak eden TUSAŞ, havacılık ve uzay alanında birçok özgün ve milli projede hızla yoluna devam ederken,  uluslararası projelerdeki işbirliği ve ortaklıklarını da başarı ile sürdürmekte, sektörün ihracat şampiyonluğu unvanını elinde bulundurmaktadır.

 

TUSAŞ Ailesi, 41'inci Kuruluş Yılında, "Havacılık ve Uzay Sanayii Günü" kutlama etkinliklerini, bu yıl Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazası dolayısıyla iptal etmiştir.