TUSAŞ VE BOEING TERMOPLASTİK KOMPOZİT ÜRETİMİNDE TEKNOLOJİ İŞBİRLİĞİ YAPTI

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Boeing, Türkiye’de havacılık standartlarına uygun termoplastik parça üretim kabiliyeti geliştirilmesi amacı ile bir işbirliği anlaşması imzaladı.  Bu yeni anlaşma ile BOEING ve TUSAŞ’ın devam eden işbirliklerine bir yenisi daha eklendi.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil işbirliği hakkında şöyle konuştu: “Stratejik ortağımız BOEING ile yeni bir işbirliği imzalamanın heyecanı içerisindeyiz. Yeni üretim teknolojilerine, havacılık sektörüne bu denli önemli işbirlikleriyle artırarak yön vermeye devam edeceğiz. Ülkemizin en önemli projelerine yön veren şirket olarak yüksek kalitede üretim gerçekleştirerek Termoplastik yatırımlarımızı yaparak maliyeti de önemli bir ölçüde düşüreceğiz.”

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın “Bu anlaşma, hem Boeing ve TUSAŞ’ın uzun yıllara dayanan ortaklığına yeni bir boyut daha kazandırmakta, hem de  2017 yılında açıkladığımız Türkiye yatırım programımız Milli Havacılık Planında yer alan Teknoloji İşbirliğimizin kapsamını genişletmekte. Bu gibi Türk havacılığının gelişimine köklü katkılar sağlayan projeler, önemli bir teknoloji ortağımız olarak gördüğümüz Türkiye’ye güvenimizin ve kalıcı işbirliği taahhüdümüzün de bir göstergesi.”  dedi.

TUSAŞ, BOEING ile İşbirliğinden edindiği teknik destek ve deneyimle yüksek kapasiteli hızlı üretim teknolojisini barındıran ve geleceğin hava araçlarında yer alacak olan termoplastik kompozit parçaların tasarlanması ve üretiminin gerçekleştirilmesi için yeni bir yatırım gerçekleştirdi. ”Yüksek Verimli Ekonomik ve Hızlı Termoplastik” (High Efficiency Affordable Rapid Thermoplastic – HEART) olarak adlandırılan proje ile birlikte yüksek kalitede üretimi gerçekleştirilecek olan termoplastik kompozit parçaların, konvansiyonel kompozitlere nazaran ürün döngüsü ve proses alanlarındaki maliyeti %30 oranında düşürmesi öngörülüyor.

TUSAŞ, tam otomasyonlu makineler ile yüksek kapasiteli, kaliteli ve hızlı üretim teknolojisili tesisi olmasının yanı sıra termoplastik kompozit üretim kabiliyeti de kazanmış oldu. Bu alanda çalışacak olan teknik personelin de yetişmesine imkan sağlayacak olan tesis, yerli ve milli imkanlarla dünya standartlarında termoplastik kompozit parça üretecek. 

ENERJİ VE MALİYET TASARRUFU SAĞLAYACAK
TUSAŞ, Boeing ile imzaladığı anlaşma kapsamında edindiği teknik destek ile hava araçlarının ağırlıklarının hafifletilmesinin yanı sıra buna bağlı olarak enerji ve maliyet tasarrufu sağlayan termoplastik malzemeler kullanılarak el değmeden tam otomasyonlu ve yüksek kalitede parça üretilmesini sağlayacak yeni bir tesisi hizmete almış oldu. Söz konusu anlaşma; Boeing’in TUSAŞ ile uzun yıllara dayanan başarılı ortaklığına yeni bir boyut eklemesi, şirketin Türkiye ile stratejik işbirliğini kuvvetlendirmesi ve Türkiye Milli Havacılık Planının Teknoloji alanındaki işbirliklerini güçlendirmesi açısından da önem taşıyor.

Yüksek kalitede üretilecek termoplastik kompozitler TUSAŞ özgün ürünleri başta olmak üzere, havacılık endüstrisinde kullanılmak üzere çeşitli boyut ve geometrilerde parça üretimini gerçekleştirmeye aday olacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Hakkında
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçları ve uzay sistemlerine kadar entegre havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayiinde küresel oyuncular arasında yer almaktadır.

Boeing Hakkında
Boeing, dünyanın en büyük havacılık şirketi ve ticari uçaklar, savunma, uzay ve güvenlik sistemleri öncü üreticisi ve satış sonrası destek hizmet sağlayıcısıdır. Amerika'nın en büyük imalat ihracatçısı olan şirket, 150'den fazla ülkede havayollarını ve askeri müşterilerini desteklemektedir.