MİLLİ MUHARİP UÇAK KAAN İLK UÇUŞUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığının muharip uçak ihtiyacı için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesiyle, Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak KAAN ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

 TUSAŞ tarafından yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan Türkiye’nin İlk Milli Savaş Uçağı KAAN’ın ilk uçuşu 21 Şubat 2024‘te gerçekleştirildi. Saat sabah 08.50’de pisten teker kesen KAAN 13 dakika havada kalarak 8000 feet irtifaya ve 230 knot hıza ulaştı. İlk uçuşta havada çeşitli testler gerçekleştiren KAAN’a, F-16 savaş uçağı eşlik etti.

 Yüksek manevra, düşük radar görünürlüğü, geliştirilmeye açık aviyonik mimari, artırılmış durumsal farkındalık, hassas hedefleme, birlikte çalışabilme gibi 5. Nesil Savaş Uçaklarında olan bütün kabiliyetlere sahip olan KAAN‘ın üretim faaliyetlerine Mart 2022'de başlandı.

 Mayıs-Kasım 2022 tarihleri arasında komponent montajları tamamlanarak, Kasım 2022'de son montaj hattı devreye alındı. Aralık 2022 ve Ocak 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen yoğun sistem testlerinin devamında, 10 Şubat 2023 tarihinde planlanandan önce hangardan çıkış gerçekleştirilirken, 12 Şubat 2023 tarihinde ilk motor çalıştırma faaliyeti icra edildi. 17 Mart 2023 tarihinde ise ilk yavaş taksi testleri başarı ile tamamlandı. İlk uçuşa kadar olan dönemde ilk uçuş için gerekli güçlendirme faaliyetleri yürütüldü ve uçuş öncesi testler tamamlandı. Eş zamanlı olarak, Hv.K.K.lığı'na teslim edilecek konfigürasyon için sırasıyla hava aracı ve sistem gereksinimleri tanımlanmış, hava ve sistem fonksiyonları belirlenmiş, ön tasarım fazı tamamlanmıştır.


Teknik Özellikleri


Maksimum Seyir Hızı : 1,8 Mach
İrtifa Tavanı : 55.000 ft
Güç Limitleri : +9g/-3,5g
Dahili Silah Yuvası
Superseyir Kabiliyeti
Düşük Radar İzi
Çoklu Görev Profili

  • Hava-Hava Kabiliyeti
  • Hava-Kara Kabiliyeti