TUSAS VE HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

 

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAS) ve Hacettepe Üniversitesi arasında, üniversite öğrencilerinin eğitimine yönelik işbirliği protokolü imzalandı. Anlaşma sağlanan protokole göre, Hacettepe Meslek Yüksekokulu öğrencileri, haftanın en az iki günü TUSAS tesislerinde, eğitimini aldıkları alanlarda uygulama yapacak şekilde ve TUSAS’nin ihtiyaçlarına göre yönlendirilerek çalışacak. TUSAS Genel Müdürü Doç.Dr.Temel Kotil anlaşmaya ilişkin, “Bu tip anlaşmalarla, Türkiye’nin hali hazırda devam eden ve büyük önem taşıyan savunma sanayi projelerine, öğrencilerimizin doğrudan katkı sağlamalarına bir kanal açmış oluyoruz. Geleceğimize yönelik olarak, öğrencilerimizin yerlilik ve millilik anlayışı ve kavrayışıyla, başarı sağlayabileceğini görmek milletimiz ve bizim açımızdan önemli” dedi.

 

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Haluk Özen ve TUSAS Genel Müdürü Doç.Dr.Temel Kotil arasında imzalanan protokolde, Hacettepe Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencileri TUSAS projelerinde aktif olarak çalışabilecek. Programı başarı ile tamamlayan öğrenciler, gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde, mezuniyet sonrası TUSAS bünyesinde istihdam edilebilecek.

 

İŞBİRLİKLERİ SON HIZLA DEVAM EDİYOR

 

Önceki aylarda “En büyük projemiz insan kaynağı oluşturmak” diye TUSAS’nin gelecek projelerindeki yapılanma projeksiyonlarına vurgu yapan Doç.Dr.Temel Kotil, bu tip projelerde çalışmanın öğrenciler için büyük önem taşıdığını belirtti. Eylül ayında TUSAS ile İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında yapılan anlaşmanın yanı sıra, Kasım ayında Yıldız Teknik Üniversitesi ile de savunma sanayi ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte insan kaynağı yetiştirilmesi konusunda anlaşma sağlanmış, ortak projelerin geliştirileceği belirtilmişti. TUSAS yaptığı işbirliklerini son olarak ODTÜ ile devam ettirerek, ODTÜ öğrencilerinin “Çok Hafif Uçak” tasarımı, TUSAS’nin ise üretim, montaj, entegrasyon ve test faaliyetlerini yapması yönünde anlaşma sağlanmıştı.