TUSAS'dan Eğitime Anlamlı Destek

 

TUSAS VE GAZİ ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ

 

Türkiye'nin havacılık ve uzay merkezi konumunda olan TUSAS - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. eğitim başta olmak üzere sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirmeye devam ediyor.

 

TUSAS Başkentimizin güzide ilçesi Kazan'ın bir parçası olmaktan, verdiği ekonomik katkıdan duyduğu mutlulukla birlikte havacılık ve uzay sektörünün ara eleman ihtiyacının kalifiye elemanlara olan ihtiyacını karşılayacak olan eğitime de destek veriyor.

 

Bu kapsamda, Kazan ilçe sınırları içinde Gazi Üniversitesi'ne tahsis edilen alanda TUSAS'nın katkılarıyla yapılacak meslek yüksekokulu için TUSAS ve Gazi Üniversitesi arasında 5 Ekim 2013 tarihinde bir protokol imzalanmıştır.

 

Kazan Belediye Başkanlığı, Kazan'da bir devlet üniversitesi kurulması için Gazi Üniversitesi'ne bir arazi tahsis etmiş, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü kendisine tahsis edilen arazide ilk etapta bir meslek yüksekokulu yapma kararı almıştır. Son yıllarda Ankara'nın en hızlı gelişen sanayi bölgesi olan Kazan'da bir meslek yüksekokulu kurulacak olması, ara eleman ihtiyacının karşılanması bakımından Türkiye'nin havacılık ve uzay merkezi için önemli bir gelişme olarak değerlendirilmiştir. Kazan Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından desteklenen meslek yüksekokulu projesine TUSAS katkıda bulunacaktır.

 

Bağış sözleşmesi, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen bir törenle Kazan Kaymakamı Veysel Beyru, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Süleyman Büyükberber, TUSAS Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ve TUSAS Tesisler ve Varlık Yönetimi Başkanı İsmail Ulubayram tarafından imzalanmıştır.

 

Buna göre, yapımı Gazi Üniversitesi tarafından üstlenilecek ve yaklaşık 2.000 öğrencinin öğrenim görmesinin planlandığı meslek yüksekokulu inşaatına TUSAS tarafından yapılan bağış karşılığı TUSAS'nın adının verilmesi ve başta havacılık ve uzay olmak üzere bölge sanayi kuruluşlarının ara eleman ihtiyacını karşılayacak bölümlerin oluşturulması planlanmaktadır.