T129 ATAK Helikopteri Polonya Tanıtım Turuna Çıkıyor

TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile 22 Ağustos – 04 Eylül 2015 tarihleri arasında Polonya Tanıtım Turu'na çıkıyor.

Polonya Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihalesinde yer alan T129 ATAK Helikopteri tanıtım turu süresince hem Polonya devlet makamları ve silahlı kuvvetleri hem de yerli savunma sanayii firmaları ile buluşacak ve Polonyalı havacılık tutkunları için uçuş gösterileri gerçekleştirecektir.

T129 ATAK Helikopteri'nin Polonya semalarındaki ilk buluşması 22-23 Ağustos 2015 tarihleri arasında Radom Havacılık Fuarı'nda gerçekleşecektir. Ziyaretçiler helikopterin performansını ve üstün manevra kabiliyetini yakından izleme fırsatı bulacaktır. İki gün boyunca saat 15:20'de ziyaretçileri havada selamlayacak T129 ATAK Helikopteri'nin kabiliyetlerine ilişkin TUSAŞstandında bulunacak yetkililerden daha detaylı bilgi edinilebilecektir.

Tanıtım turunun bir sonraki ayağı 28 Ağustos 2015 tarihinde Varşova – Babice Havaalanı'nda yapılacak etkinlikle devam edecektir. Bu özel etkinlikte Polonyalı ve Türk devlet yetkilileri, yerli sanayii firmaları ve medya mensupları için T129 ATAK Helikopteri bir uçuş gösterisi daha gerçekleştirecek olup, TUSAŞ tarafından Polonya Taarruz Helikopteri Programı'na ilişkin bir basın toplantısı düzenlenecektir.

01-04 Eylül 2015 tarihleri arasında da Kielce'de, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Milli Katılımı koordinasyonu çerçevesinde gerçekleştirilecek MSPO Fuarı'nda T129 ATAK Helikopteri statik alanda sergilenecektir. Ziyaretçiler, Türk Savunma ve Havacılık Sanayii'nin kurucu ve geliştirici lokomotifi olan Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketlerinden TUSAŞ standında T129 ATAK Helikopteri'ni daha yakından inceleme fırsatı bulacaktır.

Taarruz ve Taktik Keşif görevleri için çok amaçlı olarak tasarlanmış olan yeni nesil T129 ATAK Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak, milli aviyonik, elektro-optik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmiştir. Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilen ve ağırlık-güç oranında sınıfında en iyiyi sergileyen T129 ATAK Helikopteri, dünyanın en etkin taarruz helikopteri olma unvanını da elinde tutmaktadır.

T129 ATAK Helikopteri, üstün özellikleri, geniş görev yelpazesi, yüksek irtifa ve sıcaklıkta sergilediği üstün performansı sayesinde Türk Silahlı Kuvvetlerimizin görev sahasında etkin bir şekilde kullanılmaktadır.