HÜRKUŞ’a Tip Sertifikası Törenle Verildi

 

Yeni Nesil Eğitim Uçağı HÜRKUŞ'un Tip Sertifikası 18 Ağustos 2016 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) koordinesinde düzenlenen törenle TUSAS-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'ye verildi.

Tören Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılımları ile TUSAS'nin Kazan'daki tesislerinde gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Savunma Sanayiinde yıllar önce başlatılan hamlelerin her alanda meyvelerini vermeye başladığını belirterek, %60 olan Savunma Sanayiindeki yerlilik oranının %80'e ulaşması ve niteliğinin artırılması gerektiğini ifade etti. Savunma sanayii projelerinin geliştirilmesi için insan kaynağı ve yeterli ekonomik güce sahip olunduğuna dikkat çeken Bakan Işık, "Hepimizin sorumlu olduğu bir devlet, bir millet var. Çok daha güzel ve büyük işler yapacağız. HÜRKUŞ bizim için iftihar meseledir. Bundan sonrası da Milli Muharip Uçak olacaktır. TUSAS ile en iyisini yaparız." dedi

Ardından kürsüye gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Bugün tarihi bir gün yaşıyor ve bunun gururunu paylaşıyoruz" diyerek, kağıt üzerinde başlayan projenin ete kemiğe bürünen halinin yaşandığını belirtti. HÜRKUŞ'un Tip Sertifikası'nın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kabiliyetiyle ülkemizde verilebilir olmasının ve dünya havacılık otoritelerinin de bunu kabul ediyor olmasının çok önemi bir gösterge olduğuna dikkat çeken Bakan Arslan, "sivil ve askeri uçaklarımızı yapabilmek için bu salonda bulunanlara ve siyasi iradeye inanıyoruz" dedi.

HÜRKUŞ Projesi'nin başlangıcından itibaren desteklerini esirgemeyen eski Milli Savunma Bakanı ve TURKSAT Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül ise törende yaptığı konuşmada "HÜRKUŞ kendi başımıza yaptığımız ilk uçaktır ve bu yaşanılan tarihi bir gündür" dedi. HÜRKUŞ Projesi'nin başlangıç aşamasında yaşananları konuklar ile paylaşan Gönül, "Uçak yapma isteğimiz çok fazla idi. Bu proje başladığı zaman bitirme törenine davet edilmek istediğimi ama bastonla gelmek istemediğimi söylemiştim. Baston olmadan bu mutlu günü görebildim, 'a çok teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi tarafından TUSAS Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı'ya HÜRKUŞ Tip Sertifikası teslim edildi.

Törende sertifika sürecinde emeği geçen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve TUSAS personeline şiltleri takdim edildi.

Törenin ardından uçuş kulesine geçilerek HÜRKUŞ'un uçuş gösterisi izlendi.

HÜRKUŞ, SHGM tarafından sertifiye edilen ilk uçak ve EASA tarafından sertifiye edilen ilk Türk uçağı olma özelliğini taşıyor.