MİLDAR Projesi Kapsamında Ortaya Çıkan Ürünler TUSAS’nin Ürettiği Platformlarda Kullanılacak

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Ar-Ge ve Teknoloji Yol Haritası kapsamında yürütülen Hava Platformları için Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi'ne yönelik alt sözleşmeler, 21 Ocak 2014 tarihinde SSM'de gerçekleştirilen bir tören ile SSM, METEKSAN Savunma Sanayii A.Ş. (METEKSAN) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAS) arasında imzalandı.

 

28 Haziran 2013 tarihinde SSM ile METEKSAN arasında imzalanan sözleşme ile yürürlüğe giren Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi (MİLDAR) kapsamında Nisan 2017, Haziran 2018 ve Eylül 2019'da üç farklı prototipin teslimatının gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

 

Bu amaçla 9 Mayıs 2013 tarihinde IDEF 2013 Fuarı sırasında TUSAS ile METEKSAN arasında imzalanan protokolle analiz ve test faaliyetlerine yönelik işbirliği yapılmasına yönelik mutabakata varılmış ve takiben 27 ve 30 Aralık 2013 tarihlerinde üç adet alt sözleşme imzalanmıştır.

 

TUSAS ile METEKSAN arasında imzalanan bahse konu sözleşme kapsamında helikopter platformları için; tararken izleme yeteneğine sahip atış kontrol radarı,  insansız hava aracı platformları (İHA) için Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) yetenekli atış kontrol radarı ile İHA'ların otomatik iniş ve kalkış sistemine hassas konum bilgisi sağlayan radar prototipinin geliştirilmesi planlanmaktadır.

 

Bu kapsamda; Hava Platformları için Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi analiz, yer ve uçuş testleri faaliyetlerinde, TUSAS tarafından üretilen T-129 ATAK ve Pelikan platformları kullanılacak, ayrıca Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi'nin yine TUSAS tarafından geliştirilen ve üretilen İnsansız Hava Aracı ANKA ile demonstrasyonu yapılacaktır. İHA platformları için geliştirilecek radar sisteminin yer ve uçuş testleri de yine TUSAS envanterinde bulunan S-2E/T platformu ile gerçekleştirilecektir.

 

Proje ile hava platformlarının muharebe etkinliğinin artırılması ve milimetre dalga bandı radar teknolojileri alanında önemli bir teknoloji kazanımının elde edilmesi hedeflenmektedir.