TUSAS, “Fortune 500’’ Listesinde Yükselmeye Devam Ediyor

 

Ekonomi Dergisi Fortune'ın Türkiye'nin en büyük 500 şirketini belirlediği "Fortune 500" 2012 yılı sonuçları açıklandı.

 

1973 yılında kurulan Türk Uçak Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından 1984 yılında yabancı ortaklı bir şirket olarak kurulan ve 2005 yılında yabancı hisseleri TUSAŞ tarafından satın alınarak millileştirilen savunma ve havacılık sanayinin en güçlü kurumlarından Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., Fortune 500'de Ankara'nın gururu oldu. Fortune'ın 2012 yılı sıralamasına göre ilk 500'de 67. sırada yerini alan TUSAŞ, savunma, havacılık ve uzay sektöründe faaliyetlerini sürdürüyor.

 

2004 yılında 66 Milyon ABD Doları ciroya sahip olan TUSAŞ, 2005 yılından itibaren uyguladığı stratejilerin ardından istikrarlı büyüme dinamiğini sürdürerek 2012 yılında cirosunu 833 Milyon ABD Doları'na yükseltti. Fortune 500 listesinde 2009 yılında 109. sırada yer alan TUSAŞ, 2012 de 67. sırada yer alarak 42 basamak birden yükseldi.

 

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem DÖRTKAŞLI, "TUSAŞ için gurur verici bir tablo. Bundan sonra da özverili personelimiz ve güçlü mali yapımız ile başarı grafiğimizi yukarıya taşımaya devam edeceğiz" dedi.

 

 

Fortune 500 sonuçlarına ilişkin TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem DÖRTKAŞLI  "TUSAŞ olarak bu sene 40. kuruluş yılımızı kutladık, faaliyette bulunduğumuz günden bugüne sektörün ve ekonomimizin gelişiminde önemli rol oynadık ve bugün aynı heyecanla hedeflerimiz doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz. Fortune 500 2012 sonuçları, sahip olduğumuz kararlılığın ve heyecanın bir göstergesi oldu. Şirketimiz, başarılarını sürdürerek sektöründe değer yaratmaya devam ediyor. Başarılarımızın arkasında tüm paydaşlarımız var, şimdiye kadar olduğu gibi sektörümüzün ihracat şampiyonu olarak yüksek kalite standartlarıyla tüm dünya için tasarlamaya, üretmeye ve ihraç ederek Ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz" dedi.

 

''Son yıllardaki sürekli yükselişimizi bu yıl da devam ettirdik'' diyen TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı konuşmasına şöyle devam etti, "Fortune 500'de önemli bir başarı elde eden TUSAŞ personelini kutluyorum, TUSAŞ için gurur verici bir tablo. Kuruluşumuzdan bu yana geçen zamanda, bu başarıya ulaşmamıza destek olan tüm çalışanlarımıza, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza teşekkür ediyoruz."