TUSAS Uçuş Test Mühendisliği Dalında James S. McDonnell Üstün Takım Başarısı Ödülü Kazandı

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) bünyesinde bulunan Uçuş Test Mühendisliği Ekibi,  Society of Flight Test Engineers (SFTE) (Uçuş Test Mühendisleri Derneği) tarafından her sene tüm dünyada yapılan başvurular sonrasında üst komite tarafından değerlendirilerek verilen "Uçuş Test Mühendisliği Dalında James S. McDonnell Üstün Takım Başarısı Ödülü"nü kazanmıştır.

 

Ödül, 20 Ağustos 2014 tarihinde, Dayton, Ohio'daki ABD Hava Kuvvetleri Ulusal Hava Müzesi'nde düzenlenen törenle, SFTE dönem başkanı Michael Bartlett tarafından, ekibin yöneticisi Serdar Çora'ya takdim edilmiştir.

 

Uçuş test mühendisliğine sağladıkları üstün katkı ve mükemmellik için uçuş test mühendisliği ekiplerine verilen "James S. McDonell Ödülü" ismini, ekip çalışmasına verdiği önem sebebiyle, McDonnell Douglas firmasının 1939 yılındaki kurucusu James S. McDonnell'dan almaktadır.

 

Önceki yıllarda ABD Hava Kuvvetleri, ABD Deniz Kuvvetleri, NASA, DARPA, Boeing, Northrop Grumman, Pratt&Whittney gibi şirketlere verilen bu ödül, 2014 yılında ilk kez ABD dışında bir şirkete ve tek bir ekibe verilmiştir.

 

Kurulduğu 2006 yılından itibaren 2014 yılına kadar ANKA,  ATAK ve HÜRKUŞ gibi özgün ürünlerin yanısıra T-38, S-70, C-130 gibi platformların milli modernizasyonları için yapılan tüm test uçuşlarının planlama, icra, telemetri, veri değerlendirme ve raporlama faaliyetlerini TUSAŞ ve TSK test pilotları ile birlikte yürüten ve 18 kişiden oluşan Uçuş Test Mühendisliği Ekibi belirtilen bu ödülü almaya layık görülmüştür.