TUSAS – Polonyalı Firmalar WCBKT, WZL1, ITWL ve MESKO ile Mutabakat Muhtırası İmzaladı

 

T129 ATAK Taaruz ve Taktik Keşif Helikopteri'nin üreticisi TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ile Polonya'da faaliyet gösteren WCBKT, WZL1, ITWL ve MESKO Firmaları arasında Polonya Hava Kuvvetleri'nin "Taarruz Helikopteri Tedarik Programı (KRUK)" kapsamında gerçekleştirilecek işbirliği amacıyla, Kielce'de düzenlenen MSPO Fuarı'nda 01 Eylül 2015 tarihinde Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.

 

TUSAŞ standında gerçekleştirilen imza törenine T.C. Polonya Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan başta olmak üzere, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ile Polonya ve Türkiye'den üst düzey yetkililer, savunma ve havacılık sanayii firma temsilcileri ve basın mensupları katılmıştır.

 

T129 ATAK Helikopteri Polonya Tanıtım Turu kapsamında  Polonya semalarındaki ilk buluşmasını 22-23 Ağustos 2015 tarihleri arasında Radom Havacılık Fuarı'nda gerçekleştirmiştir. Daha sonra 28 Ağustos 2015 tarihinde Varşova – Babice Havaalanı'nda Polonyalı yetkililer ve basına özel uçuş gösterisi icra etmiştir.

 

SSM Milli Katılımı koordinasyonu çerçevesinde gerçekleştirilen MSPO Fuarı'nda helikopterimiz statik alanda 01-04 Eylül 2015 tarihleri arasında sergilenecektir. Ziyaretçiler, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketlerinden TUSAŞ'ın standında T129 ATAK helikopterini daha yakından inceleme fırsatı bulacaktır.