TUSAS, Bombardier C Serisi FTE Teslimatlarına Başladı

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Bombardier C Serisi uçakları için montajını tamamladığı "İlk CS100 Kanat Sabit Firar Kenarı (Fixed Trailing Edge-FTE)"nı 19 Ağustos 2014 tarihinde tesislerinde düzenlediği tören ile Bombardier firmasına teslim etti.

 

Yakıt tasarrufu, çevreci enerji tüketimi gibi özellikleriyle fark yaratan C Serisi uçaklardaki FTE'i tek kaynak olarak üreten TUSAŞ'ın tamamladığı ilk FTE Bombardier Belfast tarafından kanada entegre edilerek Montreal'deki nihai montaj hattına sevk edilecektir.

 

TUSAŞ'ın Ankara, Kazan'daki modern tesislerinde gerçekleştirilen törene aralarında Bombardier Belfast Genel Müdürü Michael Ryan; Tedarik ve Üretim Başkanı Stephen Cowan ile TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Ortak Hizmetler Grup Başkanı Bekir Ata Yılmaz, Yapısal Grup Başkanı Naki Polat'ın da bulunduğu birçok üst düzey yetkilisi katıldı.

 

Program, C Serisi için üretilen FTE ile TUSAŞ'ın savunma ve havacılık alanlarında, uluslararası platformda kabul gören başarılarına bir yenisinin daha eklenmesinin yanı sıra, FTE montajının gerektirdiği üretim kabiliyetlerinin TUSAŞ kabiliyetlerine eklenmesi ve birçok Türk firmasından Yardımcı Sanayi olarak destek alınarak bir misyonun yerine getirilmesi açısından da önem taşımaktadır.

 

TUSAŞ, seri üretim fazına geçildiğinde; Belfast'ta oluşturulan kanat montaj hatlarına ayda 10 adet FTE sevk edecektir.