TUSAS F-16 Modernizasyonunu Tamamladı

 

TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., F-16 Modernizasyonu Programı (PO-III)  kapsamında modernize ettiği son uçağı 10 Nisan 2015 tarihinde tesislerinde düzenlediği bir tören ile Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim etti.

 

TUSAŞ'ın Ankara, Kazan'daki modern tesislerinde gerçekleştirilen törene Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ve Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir başta olmak üzere, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile bağlılarından üst düzey yetkililer katıldı.

 

2009 yılında TUSAŞ ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında imzalanan bir sözleşme ile yürürlüğe giren programda, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait 163 adet Blok 40/50 F-16 uçağı ileri aviyonik ve mühimmat kabiliyetleri kazandırılarak modernize edildi. Program kapsamında 147 uçağın modernizasyonu TUSAŞ tesislerinde, 16 uçağın modernizasyonu ise 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nda (1.HİBM K.lığı) TUSAŞ sorumluluğunda gerçekleştirildi. 1.HİBM K.lığı personeline konu modernizasyonla ilgili sınıf ve iş başı eğitimleri TUSAŞ tarafından verildi.

 

Program, en etkin sürede gerçekleştirilen modernizasyonun kalitesi ve hedeflerini yakalaması ile Türk Hava Kuvvetleri'nce takdir görmüştür. Türk Savunma Sanayisinin kurucu ve geliştirici lokomotifi olan Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı şirketlerinden TUSAŞ, savunma ve havacılık alanlarında, uluslararası platformda da kabul gören başarılarına bir yenisini daha eklemesinin yanı sıra, ülkemiz savunması için gelecekte de verilecek görevlere hazır olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.