TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ İLE AİRBUS ARASINDA 3 YENİ İŞBİRLİĞİ İMZALADI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ve Airbus arasında 3 yeni işbirliği imzalandı. İmzalanan sözleşme, A350F’in bariyer duvarı, A320 serisi 18 ve 19 kısım birleşimi ile birlikte A220 serisi Orta Alt Gövde Panellerini kapsayacak.  

 

2024 yılından itibaren tüm program boyunca, A350F Platformunun - Bariyer Duvarı’nın Tek Kaynak Tedarikçisi olacak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii hava taşımacılığının geleceğini şekillendirecek geniş gövdeli kargo uçaklarının en yeni platformlarından biri olan A350F Platformu için, Bariyer Duvarı tasarlayacak, üretecek ve tedarik edecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Airbus A320 Tek Koridor Serisinin 18/19 Kısımlarının üretimi ve birleştirme işinin yüzde 50’sinden sorumlu olacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii aynı zamanda A220 Serisi Platformların Orta Alt Gövde Panellerini de 2023 yılından itibaren Tek Kaynak Tedarikçi olarak üretecek ve teslim edecek.

 

20 yılı aşkın süredir Airbus platformlarına binlerce parça ve komponent sağlayan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii‘nin devam ettiği projeler arasında A350XWB Kanatçıkları, A330 İstikamet Dümeni, A320 Kısım 18 ve Kısım 19 üretimi yer alıyor.

 

Airbus ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında imzalanan anlaşmada yer alan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Cihad Vardan gerçekleştirilen önemli işbirliği hakkında şöyle konuştu: “Havacılık alanında işbirliği gerçekleştirdiğimiz stratejik firmalar arasında yer alan Airbus şirketi ile bir kez daha kapsamlı ve uzun süreli bir iş paketi daha imzalamanın gururunu yaşıyoruz. İnanıyorum ki şirketimiz ve Airbus arasında olan yakın işbirliği A320 Serisi, A350F, A220 programlarının performansını ve maliyet etkinliğini destekleyecek. Bu işbirliğinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı ve Airbus yetkililerini tebrik ediyorum“

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Hakkında

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçları ve uzay sistemlerine kadar entegre havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde 4 milyon metrekare açık, 640 bin metrekare kapalı alanda 12.000’i aşkın çalışanı ile hizmet vermeye devam ediyor. Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayiinde küresel oyuncular arasında yer almaktadır.