Türk Hava Kuvvetleri İçin Üretilen Gelişmiş Blok 50 Tipi İlk F-16 Teslim Edildi

 

Peace Onyx IV projesi kapsamında teslim edilecek 30 F16 uçağından ilkinin teslim töreni

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAS) ve Lockheed Martin firmaları, Peace Onyx IV Programı kapsamında TUSAS tesislerinde üretilecek olan 30 F-16 Uçağı’ndan ilkini TUSAS Tesisleri’nde bugün gerçekleştirilen bir törenle teslim etti.

 

Söz konusu törene; Milli Savunma Bakanı Sn. M. Vecdi Gönül, Hv.K.K. Kur.Bşk. Korg. Abidin Ünal, Genelkurmay Lojistik Başkanı Korg. Rıdvan Ulugüler, Savunma Sanayii Müsteşarı Sn. Murad Bayar, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Sn. Hayrettin Uzun’un yanı sıra birçok üst düzey yetkili katıldı.

 

Amerikan Hükümeti, ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Sn. Francis J. Ricciardone, Jr., ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Sn. Heidi Grant ve ODC Başkanı Tümg. Stanley Clarke III tarafından temsil edilmiştir.

 

Lockheed Martin Aeronautics Başkanı Ralph D. Heath konuşmasında Lockheed Martin firmasının Türk Hükümeti ile kurduğu ortaklığa çok değer verdiklerini belirterek; “JSF/F-35 Çokuluslu Müşterek Taarruz Uçağı Programı’nda da bu ortaklığın devam etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

 

TUSAS Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya konuşmasında TUSAS mühendis ve teknisyenlerinin gayretleri ve Lockheed Martin firması ile son derece uyumlu ve başarılı bir işbirliği sonucu, ilk uçağın; Temmuz 2011 olan teslimat tarihinin, uçağın Hava Kuvvetlerimizin 100’üncü yılı etkinliklerine katılmasını teminen, ana yüklenici Lockheed Martin ve Hv.K.K. proje kontrol ofisi ile birlikte gece gündüz çalışarak program takviminden iki ay daha erken bir tarihte tamamlayarak teslimatını yapmaktan heyecan duyduklarını ifade ederek; “Teknisyenlerimiz, mühendislerimiz ve test uçuş ekibimiz Lockheed martin firması personeli ile tam bir uyum ve işbirliği içinde çalışmışlardır. Müşteri memnuniyetini daima ön planda tutan TUSAS’ın hedefi Lockheed Martin ile olan ilişkilerimizi mevcut F-16 programlarının ötesine taşıyarak, altyapımız, birikimlerimiz, gösterdiğimiz üstün gayret ve performans ile yeni uluslar arası askeri havacılık projelerinden pay alabilmektir” dedi.

 

Tören sırasında TUSAS Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, TUSAS’ın eski büyük ortağı Türk Uçak Sanayii A.Ş.’nin Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Saim Dilek ile TUSAS’nin ilk Genel Müdürü olarak görev yapan Sn. Jerry R. Jones’a birer şükran plaketi takdim etti.

 

F-16 Projesi, geçen 25 yıl içinde Türkiye’de kapsamlı bir endüstriyel gelişim ve istihdam sağlamıştır. Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde hâlihazırda 200 adet F-16 mevcut olup, Mayıs 2011 ile Aralık 2012 arasında Gelişmiş Blok 50 Tipi 30 yeni F-16 daha envanterine eklenecektir.

 

25 ülkenin seçimi olan F-16 uçağından dünyadaki beş montaj hattından şimdiye kadar tüm dünyaya 4.400 adetten fazla teslim edilmiştir. F-16 Projesi, hükümetler, hava kuvvetleri ve havacılık sanayii ile benzeri görülmemiş bir uluslararası işbirliği ile karakterize edilmiştir. F-16 Uçağı’nın tüm versiyonlarındaki başlıca modernizasyonlar, filoyu en modern ve desteklenebilir düzeyde tutmak amacıyla birleştirilmiştir.

 

Lockheed Martin Hakkında:

 

Merkezi Bethesda’da bulunan küresel bir güvenlik şirketi olan Lockheed Martin, tüm dünyada 126.000 kişiyi istihdam etmekte ve araştırma, geliştirme, tasarım, üretim, entegrasyon ve ileri teknoloji sistemlerin, ürünlerin ve hizmetlerin idamesi alanında faaliyet göstermektedir. Şirketin devam eden faaliyetlerinden 2010 yılı satışı 4.8 milyar ABD dolarıdır.

 

TUSAS Hakkında:

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAS), sabit ve döner kanatlı hava platformlarından uydu sistemleri ve insansız hava araçlarına kadar entegre havacılık ve uzay sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer almaktadır. TUSAS’ta 1500’ü mühendis olmak üzere yaklaşık 4000 kaliteli ve deneyimli personel çalışmaktadır