TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ GREEN CHAMPION 2022 ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii havacılık sektöründe örnek çevreci çalışmalara Imza atmaya devam ediyor. Bugüne kadar bu alanda gerçekleştirdiği projelerle bir çok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülen şirket, The Green Organisation tarafından çevreci projelerin ödüllendirildiği ödül töreninde “Green Champion 2022” ödülünün sahibi oldu. 21 Kasım 2022 tarihinde İngiltere’de yer alan Westminster Hall’ da gerçekleştirilen törende ‘Havacılık Sektöründe Su Verimliliği’ projesi ile ödüle layık görülen Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, su tüketiminin optimize edilmesi ve otomasyonuna yönelik iyileştirme sağlayan çalışma ile gerçek zamanlı ölçüm, otomasyon, izleme ve analizler yapılarak su kayıp ve kaçaklarının önlenmesi, soğutma sistemlerinde ihtiyaç duyulan suyun kaynağında verimli kullanılması ve atık su oluşumunun azaltılmasını sağlayarak küresel sürdürülebilir gelişme hedeflerine olumlu katkıda bulunmayı hedefliyor.

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, su verimliliği çalışmalarına yönelik olarak su dağıtım şebekesine dijital kontrol sistemlerinin entegrasyonunu esas alan “Havacılık Sektöründe Su Verimliliği” projesi ile dünyanın en prestijli sürdürülebilir çevre ödüllerinden Green Apple Awards’ta “Green Champion 2022” ödülüne layık görüldü. İki aşamadan oluşan projede yaklaşık 380.000 m² kapalı alana hizmet veren su dağıtım ağının anında gözlenmesi ve kontrol edilmesi ve su dağıtım şebekesindeki kayıp kaçakların erken tespit edilmesi hedeflendi. Erken tespitle yıllık su tüketiminin yaklaşık %3’ünü oluşturan 40.000 m³ su israfı önlenmiş oldu. Çevre ve iklim değişikliği ile su politikaları çerçevesinde desteklenen proje kapsamında Türkiye’de Kurumsal Karbon Ayak İzi doğrulaması yaptırarak ISO 14064:2018 akreditasyon sertifikası alan ilk kuruluş olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, atık su oluşumu ve arıtılması kaynaklı doğrudan ve dolaylı sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar %55 oranında azaltmayı hedefliyor.

 

Dünya havacılık sektöründe daha önce sürdürülebilirlik ve CDP raporlarına yansıyan bir benzeri olmayan “Havacılık Sektöründe Su Verimliliği Projesi” ile doğal kaynakların verimli kullanılması ve korunması kapsamında su şartlandırma kimyasallarının optimize edilmesi, su ayak izinin hesaplanması, su haritasının oluşturulması, kayıp/kaçak oranının en düşük seviyede tutulması ve en kısa sürede müdahale edilmesi ile su tüketim noktalarında anlık tüketimlerin izlenmesi gibi hususlar hedeflendiğinden projenin sürdürülebilir çevre yönetimi amaçlanıyor. Sıfır Atık belgesine sahip ilk sanayii şirketi olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii bu proje ile kaynağında atık su oluşumunun azaltılmasını ve daha az kimyasal tüketilerek kaynağında sarf malzeme tüketimi ile buna bağlı atık oluşumunun azaltılmasını ve sıfır atık felsefesi sayesinde şirketin 2020 yılında Green World Awards’da altın ödülünü kazanmış olan sıfır atık yönetim sistemine katkı sağlaması hedefleniyor.

 

“Green Apple Champion 2022” ödülüne ilişkin görüşlerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil yaptığı açıklamada “Sürdürülebilir çevre yönetimine yönelik dünya kamuoyunun takdirini toplayan örnek çalışmalara imza atmaya devam ediyoruz. Sıfır atık belgesine sahip ilk sanayii şirketi olarak dünyada kısıtlı kaynakların en başında gelen su israfının önüne geçecek örnek bir çalışma ile uluslararası prestijli bir ödüle daha layık görüldük. Proje kapsamda su tüketiminin dijital bir takım uygulamalarla optimize edilmesi ve otomasyonuna yönelik iyileştirme sağlayacak çalışmamız ile doğal kaynakların korunmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. atıksu oluşumunu azaltıcı uygulamalar su kaynaklarının bütüncül yaklaşımlarla verimli ve sürdürülebilir olarak yönetilmesini sağlayacağız. Geliştirdikleri “Havacılık Sektöründe Su Verimliliği” projesi ile ödülün şirketimize kazandırılmasında emeği geçen çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum“ dedi.

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Hakkında

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçları ve uzay sistemlerine kadar entegre havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde 4 milyon metrekare açık, 640 bin metrekare kapalı alanda 13.000’i aşkın çalışanı ile hizmet vermeye devam ediyor. Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayiinde küresel oyuncular arasında yer almaktadır.