TUSAS İlk A350-1000 Aileron (Kanatçık) Teslimatını Gerçekleştirdi

 

TUSAS – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tasarımını ve üretimini gerçekleştirdiği ilk A350-1000 Aileron (Kanatçık) setini Ankara Kazan'daki tesislerinde gerçekleştirdiği törenle 03 Kasım 2015 tarihinde AIRBUS firmasına teslim etti. Bu teslimat TUSAS ve AIRBUS firmaları arasında yaklaşık iki yıl önce imzalanan A350-1000 sözleşmesi kapsamında yapılmıştır.

 

Kanadın bir parçası olan aileron, uçaklarının kritik bir uçuş kontrol yüzeyidir. Uzun menzilli, geniş gövdeli yolcu uçağı olan A350 XWB, hem gövdesi hem de kanat yapısı güçlendirilmiş karbon fiber polimer kompozit olan ilk AIRBUS uçağıdır.

 

A350 Programı dışında, TUSAS – AIRBUS iş ortaklığı ile yürütülen, A400M, A330 ve A320 Ailesi uçakların mevcut programları da seri üretim evresinde olup, sevkiyatlara planlı takvime uygun olarak devam edilmektedir. Söz konusu program başarıları, iki şirketin stratejik ortaklığının ileride gelişme potansiyeli bulunduğunun bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir.

 

AIRBUS, havacılık sektöründeki büyümeye paralel olarak, stratejik ortaklarının desteğiyle müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeni tasarım çalışmalarına devam etmektedir. Bir stratejik ortak olarak TUSAS, AIRBUS için daha gelişmiş komponentlerin tasarım ve üretimini yapabilmek için devamlı olarak metotlarını, prosedürlerini ve mühendislik kabiliyetlerini geliştirmektedir.

 

A350 Ailesi uçaklar için risk paylaşımcı ortak olarak TUSAS, ilk A350-1000 aileron setinin sevkiyatı ile önemli bir kilometre taşını daha tamamlamış durumdadır.