Jet Uçağına Milli Modernizasyon

 

Türk savaş pilotlarının eğitiminde kullanılan T-38A Jet Uçaklarının ilki, Türkiye'nin havacılık ve uzay merkezi konumunda olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından milli yazılım ve yerli imkânların en üst seviyede kullanımıyla modernize edilerek Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmiştir.

 

T-38A Uçaklarının Aviyonik Modernizasyonu'na yönelik sözleşme, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TUSAŞ arasında imzalanmış olup, programın tamamı Türkiye'de, TUSAŞ Tesislerinde Türk mühendisleri, teknisyenleri ve uçuş ekibi tarafından askeri havacılık standartlarına ve son teknolojiye uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Projedeki tüm mühendislik çalışmaları, devletimiz tarafından ilk defa oluşturulan "Uçuş Emniyet Değerlendirme Kurulu" tarafından denetlenmiş ve modernizasyon sonrası uçaklar zorlu yer ve uçuş testlerine tabi tutulmuşlardır. Testlerin başarıyla tamamlanmasını takiben "T-38M" olarak yeniden isimlendirilen uçaklara  "Uçuşa Uygunluk Oluru" verilmiştir.

 

Bugün, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sn. Hasan Kemal Yardımcı'nın ve üst düzey sivil ve askeri yetkililerin de katılımıyla TUSAŞ Tesislerinde gerçekleştirilen tören ile ilk prototipinin teslim edildiği programın sonunda, 55 adet T-38A uçağımızın demode olmuş ekipmanları, TUSAŞ'ın sistem tasarımına uygun olarak başta Aselsan tarafından üretilen bilgisayar olmak üzere yeni nesil akıllı elektronik ekipmanlar ile değiştirilmiş olacaktır. Bu yenileme sırasında her bir uçak üzerine ayrıca yaklaşık 10 km yeni kablo serilmektedir.

 

Bu modernizasyon ile, 2020'li yılların sonuna kadar Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde görev yapması planlanan T-38M uçaklarının uçuş emniyeti artırılmış ve eski elektronik sistemlerin desteklenememesi sorunu, milli ve yeni sistemlerin kullanımı ile bertaraf edilmiş olacaktır.

 

Özgün Jet Eğitim/Muharip Uçağımız için çok önemli bir adım olan T-38M aviyonik modernizasyonunun milli kabiliyetlerimizle başarıyla tamamlanmış olması, Türk Savunma Sanayinin geldiği noktanın gösterimi açısında özel bir öneme sahiptir.

 

Bugün gerçekleştirilen törenin açış konuşmasını yapan TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya, projede rol alan tüm oyuncuların iyi bir işbirliği sergilediğini belirtti. Açış konuşmasının ardından TUSAŞ Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem T38 Aviyonik Modernizasyon Programı ile ilgili detaylı bilgi verdi.

 

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ise konuşmasında söz konusu proje ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na çok önemli bir yetenek kazandırıldığını vurguladı. Törende bir konuşma yapan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sayın Hasan Kemal Yardımcı, 2023 hedeflerinin tutturulmasında TUSAŞ başta olmak üzere havacılık sektörüne büyük görev düştüğünü belirtti.

 

Konuşmaların ardından uçağın tüm modifikasyon aktiviteleri, bunlara bağlı kontrol ve testlerinin gereksinimler doğrultusunda gerçekleştirildiğini gösteren temsili "Uygunluk Belgesi" TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı tarafından Savunma Sanayii Müsteşarı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı temsilcisi ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı'na takdim edilmiştir.

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'mıza yıllarca, emniyetle uçuş hizmeti vermesini dilediğimiz uçağımızın ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.