TÜRK HAVACILIK UZAY SANAYİİ İLE ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İMZALANAN PROTOKOL KAPSAMINDA “TUSAŞ UZAY BİLİMLERİ VE UYDU TEKNOLOJİLERİ LABORATUVARI” AÇILDI!

 

 

Türk Havacılık Uzay Sanayii Ar-Ge alanındaki iş birliklerini artırmaya devam ediyor. Son dönemde Üniversiteler ile Ar-Ge alanında yaptığı önemli anlaşmalarla dikkatleri üzerine çeken şirket, bu kez Erciyes Üniversitesi Havacılık ve Uzay Fakültesi‘nde yer alan TUSAŞ Uzay Bilimleri ve Uydu Teknolojileri Laboratuvarı Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katıldığı törenle açıldı.

20 araştırmacının görev yapacağı laboratuvarda, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendislerinin geliştirdiği özgün platformlarda kullanılacak ileri Ar-Ge çözümlerinin akademisyen ve öğrencilerle birlikte geliştirilmesi sağlanacak. Protokol kapsamında uydularda kullanılan kompozit parçaların analizi, agresif yörünge kabiliyet analizi ve optimal yörünge elde edilmesi için algoritmalar geliştirilmesi ve açık kaynak kod yazılım geliştirilmesi gibi çok önemli projelere temel teşkil edecek çalışmalar yer alacak.


İmzalanan protokol, şirket için stratejik konularda çalışan lisansüstü öğrenci ve doktora sonrası araştırmacı yetiştirilmesi, lisans bitirme projelerinin geliştirilmesi ve öğrenciler için proje bursiyerliği imkânı sağlanmasını da kapsıyor. İlaveten bu laboratuvarda yapılacak ileri Ar-Ge çalışmaları için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin sahip olduğu toplam 70.000 çekirdekli bilgisayar sisteminden 5.000 çekirdek tahsis edilecek.

Akademik iş birliği hakkında görüşlerini paylaşan Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ‘’Türkiye sahip olduğu genç nüfusu ile dinamik bir ülke. Bizde savunma sanayi alanında üniversitelerimiz ile önemli iş birlikleri gerçekleştirerek gençlerimizden faydalanmaya çalışıyoruz. Aslında üniversitelerde açtığımız laboratuvarlarda güncel bilgilerle Ar-Ge çalışmalarımızı beraber olgunlaştırıyoruz. Böylece üniversitelerimiz TUSAŞ ailesinin bir parçası oluyorlar. Son imzaladığımız iş birliği protokolü ile Kayseri ilimizde bulunan Erciyes Üniversitesi de ailemize katıldı. Bu iş birliğinde emeği geçen tüm akademisyenlere ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.’’ dedi.

  

 

Türk Havacılık Uzay Sanayii Hakkında

Türk Havacılık Uzay Sanayii, sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçları ve uzay sistemlerine kadar entegre havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde 4 milyon metrekare açık, 710 bin metrekare kapalı alanda 6.153’ü mühendis toplam 14.500’ü aşkın çalışanı ile hizmet vermeye devam ediyor. Türkiye’nin