Basın Açıklaması - TURNA

 

Görsel ve yazılı basında bugün "Sinop'un Türkeli ilçesinde balıkçıların denize bıraktığı trol ağına Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAS-TUSAŞ) tarafından geliştirilen insansız hava aracı (İHA) takıldı" konulu habere istinaden, Şirketimizin açıklaması aşağıda yer almaktadır.

 

Sinop'un Türkeli ilçesi açıklarında bulunan ve TURNA-G038 kuyruk numaralı İnsansız Hava Aracı, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından geliştirilmiş ve üretilmiş bir hedef uçak sistemi (target drone) olup, 2010 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilmiştir.

 

TURNA Hedef Uçak Sistemleri kara veya gemi üzerinde konuşlu bir fırlatma platformundan atılarak Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarımızın atış eğitimlerinde kullanılmaktadır.

 

Dünyada kullanılan diğer hedef uçak sistemlerinde olduğu gibi; eğitimin kapsamına göre TURNA Hedef Uçak Sistemi de doğrudan hedef olarak kullanılabildiği gibi, ardından çekilen bir skor kaydedici vasıtası ile atış başarım puanları anlık olarak yer sisteminden izlenilebilmektedir.

 

Yurt dışından temin edilerek kullanılmakta olan "bungee" sistemi yerine 90'lı yıllardan itibaren TUSAŞ tarafından özgün olarak geliştirilen Turna Hedef Uçak Sistemi'nin kullanımı ile yurt dışı bağımlılığı azaltılarak Ülkemizin hava savunma eğitimi ihtiyaçları milli olarak karşılanmaya başlanmıştır.

 

TURNA Hedef Uçakları kalkış ardından vurulmaması durumunda üzerinde bulunan paraşüt açılarak inişi gerçekleştirilmektedir.

 

Türkeli ilçesi açıklarında bulunan G038 numaralı TURNA Hedef Uçağı'nın, TSK'nın gerçekleştirdiği bir eğitim veya tatbikat sırasında hedef uçak olarak kullanıldığı değerlendirilmektedir.