TUSAS Dünyanın İki Ucundaki İki Önemli Etkinlikte Üst Düzeyde Temsil Edildi

 

Havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi konumuna gelen TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., Pakistan Karaçi ve Almanya Berlin'de düzenlenen savunma içerikli iki önemli etkinlikte sektörün önde gelen isimleriyle bir araya geldi.

 

Havacılık ve uzay sektöründe küresel ilk yüz oyuncu arasında yer alan TUSAŞ; 1-4 Aralık tarihleri arasında Karaçi'de IDEAS Savunma Sanayi Fuarı'na ve 2-3 Aralık'ta Berlin Güvenlik Konferansı'na katılım sağladı.

 

"IDEAS sektörümüz için önemli bir potansiyel"

 

TUSAŞ, iki senede bir düzenlenen ve endüstrinin önemli oyuncularına son teknolojik inovasyonları tanıtmaya yönelik Pakistan'ın Karaçi kentinde sekizinci kez hayata geçirilen Savunma Sanayi Fuarı ve Semineri IDEAS'a katıldı. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir'in yanında TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kılıçlar, Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem, Helikopter Grup Başkanı Metin Sancar ve Uzay Sistemleri Grup Başkanı Sinan Şenol fuara katılan isimler arasındaydı.

 

TUSAŞ'ın çalışmalarını ziyaretçilerine aktardığı standı büyük ilgi görürken, TUSAŞ'ın bu organizasyona katılmasının kendileri için büyük önem taşıdığını ifade eden Kaya, "Uluslararası arenada savunma fuarlarının en büyüklerinden birine ev sahipliği yapan IDEAS, yaklaşık 57 ülkeden katılımcılarıyla sektörümüz için önemli bir potansiyel taşıyor. Bu kapsamda da TUSAŞ olarak bu fuara katılmak ve diğer temsilcilerle temaslarda bulunmak, işimizi her geçen gün daha iyiye götürmek için bize önemli fırsatlar sunuyor." dedi.

 

Berlin Güvenlik Konferansı'na Türkiye damgası

 

Avrupa Birliği Silahlı Kuvvetleri, güvenlik organizasyonları ile işbirliği gerçekleştiren ülkeleri hedefleyen Berlin Güvenlik Konferansı ise 2-3 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi. Konferansta TUSAŞ standı yoğun ilgi gördü.

 

Açış konuşması yapan TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ayrıca, etkinliğin ikinci gününde "Industrial Cooperation for Security and Defence – Turkey as a Partner" konulu panelde, panelist olarak yer aldı.

 

Açılış konuşmasında geçtiğimiz 10 yılda Türkiye'nin Türk Savunma ve Havacılık Endüstrisi'nin önemli ölçüde ilerleme sağladığını ifade eden Dörtkaşlı, "Bugün Türk şirketleri, tüm dünyadaki savunma ve havacılık endüstrisi şirketlerinin en önemli stratejik partnerleri arasında yer alıyor. Türk Savunma ve Havacılık Endüstrisi toplam cirosu yaklaşık 5 milyar Amerikan doları, ihracatı ise 1,5 milyar Amerikan doları tutarında. Bizim Savunma ve Havacılık endüstrisi olarak amacımız ise Savunma Sanayi Müsteşarlığı stratejik hedeflerine uygun olarak 2016 yılına kadar toplam ciroyu 8 milyar Amerikan dolarına, ihracatı  ise 2 milyar Amerikan doları seviyesine yükseltmek." diye konuştu.

 

"Dünyayı hepimiz için daha güvenli bir yer haline getirmek için çalışıyoruz"

 

Türkiye'nin G20 Uluslararası Ekonomik İşbirliği Forumu'na da üye olduğunun altını çizen Dörtkaşlı, "Yapılanma dünyanın gayrı safi hasılasının %90'ını, dünya ticaretinin %80'ini ve dünya nüfusunun üçte ikisini temsil ediyor. Türkiye tüm dünya için önem taşıyan bu forumun 2015'te başkanlığını yürütmenin sorumluluğunu üstlenirken, dünyayı hepimiz için daha güvenli bir yer haline getirmek için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor." dedi.