AR-GE 250 ARAŞTIRMASI’NDA SONUÇLAR AÇIKLANDI! TÜRK HAVACILIK UZAY SANAYİİ BİRİNCİ OLDU!

 

 

 

Türk Havacılık Uzay Sanayii kurulduğu 1973 yılından itibaren edindiği tecrübeler ile özgün platformları Türk havacılık ekosistemine kazandırmaya devam ederken diğer yandan yerli otomasyon ve dijitalleştirme teknolojileri, yapay zekâ, veri analitiği ve Endüstri 4.0 alanlarında da çalışmalarını sürdüyor.


Bu çalışmalar kapsamında Türkiye’nin farklı sektörlerinden “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri 2022” araştırmasına dahil olan şirketler arasında Türk Havacılık Uzay Sanayii 12,5 milyar TL’lik Ar-Ge harcaması ile 2022 yılında en fazla Ar-Ge harcaması yapan firma ünvanını elde etti. Böylelikle TUSAŞ bir önceki yıla göre Ar-Ge harcamasını yaklaşık üç kat artırmış oldu.


Ulusal Patent başvurusunda 66, Uluslararası patent başvurusnda 35 ve faydalı model başvurusunda 29 olmak üzere toplam 130 başvuru gerçekleştiren Türk Havacılık Uzay Sanayii, uzun süredir teknolojinin Ar-Ge’sine yönelik gerçekleştirdiği yatırımlar ile Türk Savunma Sanayii‘si başta olmak üzere küresel havacılık ekosistemine güç katmaya devam ediyor.


Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil; ‘‘Bu yıl 10’uncusu açıklanan araştırmaya göre Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan ilk 250 firma arasında birinci sıraya çıktığımız için büyük gurur duyuyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın gece gündüz demeden özverili çalışmaları sonucunda hayata geçirdiğimiz platformlarımızın yanısıra gerçekleştirdiğimiz patent başvurularında her geçen yıl artırarak bu alanda büyük bir ivme kazandık. Bir platform üretmeniz yeterli olmuyor, onu son teknolojilerle de donatmanız gerekiyor. Bu sebeple geleceği yakından takip ediyor ve Ar-Ge alanında ciddi yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra da yatırımlarımıza devam edeceğiz.‘‘ dedi.


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Hakkında


Türk Havacılık Uzay Sanayii, sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçları ve uzay sistemlerine kadar entegre havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde 4 milyon metrekare açık, 710 bin metrekare kapalı alanda 6.153’ü mühendis toplam 14.500’ü aşkın çalışanı ile hizmet vermeye devam ediyor. Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayiinde küresel oyuncular arasında yer almaktadır.