Ürdün Kralı ve Cumhurbaşkanımız TUSAS Tesislerini Ziyaret Etti

 

Ürdün Haşimi Krallığı Kralı II. Abdullah İbn El Hüseyin ile Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve beraberlerindeki heyet 6 Mart 2013 tarihinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesislerini ziyaret ederek, yürütülmekte olan projeler ile ilgili bilgi aldı.

 

Ziyarette kendilerine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, Gnkur.Gn.P.P.Bşk. Korg. Alpaslan Erdoğan, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ile Ürdün Büyükelçisi Amjad Adaileh eşlik etti.

 

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı tarafından verilen brifing ile TUSAŞ hakkında bilgi alan Kral Abdullah, TUSAŞ'ta bulunmaktan ve çalışmaları görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Ardından projeleri yerinde inceleyen Kral Abdullah ve Cumhurbaşkanı Gül, ilk olarak Özgün İnsansız Hava Aracı "ANKA", daha sonra Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı "HÜRKUŞ" ve T129/ATAK Taktik ve Keşif Helikopteri hakkında detaylı bilgi aldı.

 

Kral Abdullah ve Cumhurbaşkanı Gül T129/ATAK Helikopteri'nin kokpitine oturarak incelemeler yaptı. İncelemelerinin ardından; TUSAŞ tesislerinde bulunan Uçuş Kulesi'ne çıkarak, T129/ATAK Helikopteri'nin gösteri uçuşunu izledi.