Silahlı HÜRKUŞ Uçağı Geliştirme ve Seri Üretim Projesi IDEF 2017’nin Üçüncü Gününde TUSAS Standında İmzalandı

 

Türkiye'nin teknoloji merkezi TUSAS – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2017'nin üçüncü gününde önemli işbirliklerine imza atmaya ve üst düzey konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

 

SİLAHLI HÜRKUŞ UÇAĞI GELİŞTİRME VE SERİ ÜRETİM PROJESİ İMZALANDI

HÜRKUŞ-C Uçağı Geliştirilmesi ve Seri Üretim Projesi İmza Töreni, IDEF 2017'nin üçüncü gününde TUSAS standında Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir'in katılımları ile gerçekleştirildi.

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAS arasındaki sözleşme, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, TUSAS Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat ve TUSAS Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil tarafından imzalandı.

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) inisiyatifiyle başlatılan "Silahlı HÜRKUŞ Uçağı Geliştirme ve Seri Üretim Projesi"ne yönelik olarak SSM tarafından Teklife Çağrı Dokümanı yayımlanmasının ardından SSM ile TUSAS Çerçeve Anlaşma üzerinde mutabık kaldı.

 

HÜRKUŞ-C Projesi, taraflarca mutabık kalınacak iş tanımı ve teknik isterler doğrultusunda, donanım ve yazılım faaliyetleri azami oranda yurt içinde tasarlanarak geliştirilecek ve uçağa entegre edilecek.

 

Proje kapsamında 12 adeti opsiyon olmak üzere toplam 24 adet HÜRKUŞ-C uçağı bulunuyor.

 

LUMTAS, CİRİT, TEBER, HGK, LGK gibi yerli mühimmatlar entegre edilen HÜRKUŞ-C'ye bunların yanı sıra INS/GPS güdümlü bombalar, genel amaçlı bombalar, güdümsüz roketler ve makineli top entegre ediliyor.

 

Uzun süreli havada kalış görevleri için harici yakıt tankları olan HÜRKUŞ-C'ye yerden gelebilecek tehditlere karşı elektronik harp sistemleri de entegre edildi ve dahili yakıt tankları kendini onarabilen yakıt tankı ile desteklendi. Uçak üzerinde kritik bölgeler zırh ile korunuyor. Lazer işaretleme kabiliyetine sahip gece ve gündüz şartlarında gözetleme yapabilen Elektro Optik kamerası bulunan HÜRKUŞ-C gerçek zamanlı olarak yer istasyonlarına video ve veri aktarımı yapabiliyor.

 

Tören kapsamında TUSAS ile ASELSAN ve ROKETSAN arasında Çerçeve Anlaşması da imzalandı. İmzalar Şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanları ve Genel Müdürleri tarafından atıldı.

 

ENDONEZYA HAVACILIK ŞİRKETİ PTDI İLE HAVACILIK ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Türkiye'nin en büyük Havacılık ve Uzay şirketi TUSAS – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ile Endonezya'nın en büyük Havacılık şirketi PTDI – PT Dirgantara Indonesia ile arasında iş birlikleri ve ortak çalışmalar yapmak üzere "Mutabakat Muhtırası" imzalandı. İşbirliği kapsamında taraflar yapacakları ortak çalışmayla güç birliği yaparken, Ülkeler arasında havacılık alanındaki işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunacaklar.

 

KATAR SAVUNMA BAKANI TUSAS STANDINDA

Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammet El-Atiyye, TUSAS standını ziyaret ederek ürünlerimiz hakkında bilgi aldı. Bakana ziyareti esnasında TUSAS Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ev sahipliği yaptı.

 

TUSAS BİTES SAVUNMA İLE UYDU ALANINDA İŞBİRLİĞİ

 

 

TUSAS ile BİTES Savunma Havacılık ve Uzay Teknolojileri Yazılım Elektronik Şirketi arasında Uydu alanında Dinamik Simülasyon Yazılım Çerçeveleri ve Simülasyon Yazılım Altyapıları alanında mevcut birikim ve tecrübeleri bir araya getirerek güç birliği oluşturulması amacı ile İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalandı.

 

İmzalar TUSAS Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, TUSAS Uydu Sistemleri Grup Başkanı Selman Nas ve BİTES Savunma Genel Müdürü Uğur Coşkun tarafından atıldı.