TUSAS'nın İlk “SAYP” Projesi Başlıyor

 

Türkiye'nin havacılık ve uzay merkezi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), 27 Mart 2012 tarihinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile imzaladığı protokol ile ilk Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı "SAYP" projesini başlattı.

 

Şirketlerin orta ve uzun vadeli araştırma ve geliştirme stratejileri doğrultusunda ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) belirlediği öncelikli alanlarda gerçekleştirilecek projeler "Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP)" adı altında yapılandırılmıştır.

 

Bu kapsamda çalışmalara; SSM, TUSAŞ ve ODTÜ arasında imzalanan protokol ile 4 Ekim 2011 tarihinde başlanmıştır.

 

SAYP çerçevesinde TUSAŞ'ın ilk projesi olan "Düz Dişlilerde Dinamik İletim Hatasının Profil Değişimi ile Azaltılması" konulu doktora çalışması 27 Mart 2012 tarihinde ODTÜ ile imzalanan sözleşmeyle başlatılmıştır. Sözleşmeyi ODTÜ adına Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Nevzat Özgüven ve Prof.Dr. Volkan Atalay, TUSAŞ adına ise Entegre Helikopter Sistemleri Grup Başkanı Emre Yazıcı ile Mali İşler ve İştirakler Başkanı Adnan Aydoğan imzalamıştır.

 

TUSAŞ, uzun vadeli stratejileri doğrultusunda araştırma ve geliştirme etkinliklerini artırmak, aynı zamanda üniversite-sanayi işbirliğini desteklemek amacıyla başlattığı bu çalışmalarını diğer faaliyet alanlarını da kapsayacak şekilde genişletmeyi hedeflemektedir.