HÜRKUŞ Tüm Hakları ile TUSAS'nin

 

TUSAS-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) öncülüğünde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacına cevap verecek ve dünya pazarına girebilecek bir eğitim uçağının geliştirilmesi amacı ile başlanan HÜRKUŞ Projesi'nde, 11 Temmuz 2016 tarihinde EASA (European Aviation Safety Agency) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü)'den CS-23 gereksinimlerine göre tip sertifikası alımı sonrası kabul süreci başlatılmış olup, birinci prototip uçağının kabul faaliyeti 14 Ekim 2016 tarihinde tamamlandı ve uçağın mülkiyet ve kullanım hakkı TUSAS'ye geçti. Aralık 2016 ayı içinde ise ikinci prototip uçağın kabulü planlanmaktadır.

SSM ile TUSAS arasında Mart 2006'da imzalanan sözleşme ile yürürlüğe giren HÜRKUŞ Programı kapsamında 2 adet uçar prototip uçak, 2 adet yapısal test uçağı ve uçaklara ilişkin doküman, yer destek teçhizatı, bakım yedekleri üretimi gerçekleştirildi.

HÜRKUŞ-A aviyoniklerinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın güncel eğitim ihtiyaçlarını içerecek şekilde değişimini içeren ve Aralık 2013'te imzalanan HÜRKUŞ-B projesi kapsamında uçakların üretimi devam etmekte olup, ilk uçağın Hv.K.K.lığı envanterine 2018 yılı içerisinde girmesi planlanmaktadır. HÜRKUŞ-B kontratı kapsamındaki HÜRKUŞ-C kavramsal tasarım faaliyetlerine de devam edilmektedir.