İlk Tasarım Organizasyon Yeterlilik Onay Belgesi TUSAS’a Verildi

 

Türkiye'de uçak, helikopter, insansız hava araçları ve uydu gibi hava-uzay platformlarının tasarımı, geliştirilmesi, imalatı, entegrasyonu, modernizasyonu ve satış sonrası hizmetleri alanlarında tek teknoloji merkezi olan Türk havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HKK) uzmanlarından oluşan Sertifikasyon Kurulu'nun yayımladığı ilk Tasarım Organizasyon Yeterlilik Onay (TOYO) Belgesi'ni alarak önemli bir kilometre taşını daha geçmiştir.

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan C-130 Ulaştırma Uçakları'nın aviyonik modernizasyonunu gerçekleştirmek amacıyla tasarım, üretim, test ve sertifikasyon faaliyetlerinin yürütüldüğü ERCİYES Programı kapsamında TUSAŞ, TOYO Belgesi almıştır.

 

ERCİYES Programı'nda, 2007 yılı Mayıs ayında başlayan bir süreçte, Sertifikasyon Otoritesi tarafından gerçekleştirilen denetleme, inceleme ve değerlendirmeler sonucunda, ERCİYES Projesi TOYO Belgesi 16 Şubat 2012 tarihinde Sertifikasyon Kurulu tarafından imzalanmıştır.

 

27 Mart 2012 tarihinde TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirilen törenle TOYO Belgesi, SSM Müsteşar Yardımcısı Sedat Güldoğan ve Prj.Ynt.D.Bşk. Hv.Plt.Tuğg. S. Murat Semiz tarafından TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı'ya takdim edilmiştir.

 

Bahse konu onay kapsamında; TUSAŞ'ın tasarım kabiliyet ve yeterliliği, süreç, organizasyon ve sorumluklar konusundaki alt yapısı Otorite tarafından tanınmış ve tasarım, uyum gösterimi ve doğrulama faaliyetlerinin sertifikasyon kurallarına göre yapıldığı onay kapsamında belirtilmiştir.

 

TOYO.001 Belgesi, Türkiye'de bir "ilk"tir.