Frost & Sullivan’dan TUSAS'ya Havacılık ve Uzay Alanında Ödül

 

Türkiye’nin havacılık ve uzay merkezi konumunda olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), geliştirdiği Orta İrtifa Uzun Havada Kalış (MALE) Sınıfı İnsansız Hava Aracı “ANKA” ile Frost & Sullivan danışmanlık şirketi tarafından “En İyi Uygulama Ödülleri” adı altında dağıtılan ödüllerden “Havacılık ve Uzay Alanı’nda Yılın Ürünü” ödülüne layık görüldü.

 

Ödülü, 29 Eylül 2011 tarihinde Londra Jumeriah Carlton Tower Oteli’nde düzenlenen tören sırasında, TUSAŞ adına Stratejik Planlama ve Endüstriyel İşbirliği Başkanı Yılmaz Güldoğan aldı.

 

Son yıllarda İnsansız Hava Aracı pazarı en çok teknoloji gerektiren savunma segmenti olarak görünmektedir. Bahse konu segmentte önde gelen rekabetçiler arasında bulunmakta olan TUSAŞ, Türk MALE İHA sınıfında ANKA ile lider konumundadır. TUSAŞ, ANKA’daki bu başarısını 200 mühendisten oluşan deneyimli ve özverili ekibine borçludur.

 

Bu ödülü Frost & Sullivan her yıl, yeni araştırmalar yapan, bu araştırmalar sonucunda sektöre adaptasyon, değişim veya rekabet gücü anlamında katkıda bulunan veya bulunması beklenen şirketlere vermektedir. Ödül, şirketlerin Ar-Ge programının kalite ve derinliğinin, şirketin bu çabaya girmesini sağlayan vizyon ve risk alma cesaretinin de tescili anlamına gelmektedir.

 

"Frost & Sullivan En İyi Uygulama Ödülleri", liderlik, teknolojik inovasyon, müşteri hizmetleri ve stratejik ürün geliştirme gibi alanlarda bölgesel ve global başarılara imza atan, üstün başarı ve performans gösteren şirketlere verilmektedir. Sektör analistleri, en iyi sektör uygulamalarını belirlemek için ayrıntılı görüşmeler, analiz ve araştırmalar yapmaktadır.

 

ANKA Hakkında:

 

Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE) İnsansız Hava Aracı Geliştirme Programı kapsamında; ANKA sistemi üç adet hava aracı prototipi ile birer adet Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Otomatik İniş/Kalkış Sistemi, Taşınabilir Görüntü Kıymetlendirme Sistemi, Uzak Görüntü Terminali ve bir set Yer Destek Ekipmanı’ndan oluşan yer sistemlerini kapsamaktadır.

 

Gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilmekte olan ANKA Sistemi, söz konusu görevleri yerine getirmek amacıyla aşağıdaki faydalı yükleri taşımaktadır: 
EO/FLIR/LRF 
SAR/GMTI-ISAR

Frost & Sullivan Hakkında:

 

Frost & Sullivan, Büyüme Danışmanlık Şirketi, müşterileriyle onların büyümelerini hızlandırmak için işbirliği yapar. Firmanın Büyüme Ortaklık Hizmetleri, Büyüme Danışmanlık ve Kariyer Eğitimleri müşterilerin verimli büyüme stratejileri geliştirip, değerlendirmesi ve uygulamasıyla büyüme odaklı kültür yaratmasında onları güçlendirir. Frost & Sullivan, dünya çapında 1000'den fazla firma ile ortaklık kurarak 45 yıllık deneyimle, iş yaratır ve 6 kıtadaki 30 ofisi ile yatırım müşterek tasarrufu sağlayarak çalışır.